Yeni Hedeflerle Umut Dolu Yepyeni Bir Yıl

2022

Biten yılı uğurlamanın en iyi yöntemi, geçmişe bir sünger çekmek ve bütün olumsuzlukları unutmaktır. Bütün bunları yeni yıla girmeden yapmaya başlayabiliriz. Hemen şimdi bizi üzen, hırpalayan ne varsa aklımızdan uzaklaştıralım ve umut dolu ve eğlenceli yepyeni bir yıl için hazırlıklara başlayalım.

Yeni Yılda Sağlıklı Alışkanlıklar Edinmek İçin Neler Yapmalıyız?

  • Hedeflerimiz için istekli veya görev odaklı cümleler kurmaya başlamalıyız. Sevdiğimiz renkte bir kağıda, kocaman harflerle ‘İstiyorum, yapmak zorundayım ya da yapacağım’ yazalım ve evde ya da odamızda görebileceğimiz bir yere asalım.
  • Güvendiğimiz kişilere hedeflerimizle ilgili bilgi vererek, onların da desteğini alabiliriz. Hedefimizi açıkça ortaya koymak ve yüksek sesle dile getirmek, ona ulaşmak için etkili bir adımdır.
  • Koyduğumuz hedefler genel olmamalı. ‘Daha çok spor yapacağım, daha az şeker tüketeceğim, sağlığıma dikkat edeceğim’ gibi genel planların pek uygulanma şansı olmuyor. Hedeflerimiz spesifik ve en önemlisi ölçülebilir olmalıdır. ‘Her gün 15 dakika koşacağım’ ya da ‘Haftanın 6 günü şeker tüketmeyeceğim’ şekilde hedefler koymak daha çok motive edecektir.
  • Hedeflerimiz ulaşılabilir ve yapabileceğimiz şeyler olmalı. Maddi ya da manevi durumumuzun el vermeyeceği hedefler bizi mutlu etmez.
  • Hedeflerimizi adım adım ilerleterek motivasyonumuzu bozmadan devam etmeliyiz. ‘Her gün 15 dakika koşacağım’ bunun için ideal bir örnek. Daha önce hayatımızda düzenli olarak koşmadıysak, başlangıç limitimizi de düşük tutmalıyız. Performansımız arttıkça, alışkanlık haline geldikçe limitleri yükseltebiliriz.
  • Beynimiz için yeni bir alışkanlığın oluşması yaklaşık olarak 21 gün sürer. Beynimize alışkanlıkları öğrenebilmesi için zaman vermeliyiz.  Yeni faaliyetlere ve düzene alışabilmesi için düzenlilik ve ısrar gereklidir.
  • Yeni bir alışkanlık edinmek ya da bir hedefe ulaşmak için düzenli ve sistematik olmalıyız. Her hedef ve faaliyet için sabit zamanlar belirlemeliyiz. Uyanınca bir bardak su içmek, işten çıktıktan sonra 20 dakika yürümek veya belirli bir saatte dişleri fırçalamak ya da cilt bakımı yapmak olabilir. Üç hafta sonrasında beynimiz bu rutine alışacak ve talep etmeye başlayacaktır.

Salgın zamanları yavaş yavaş geride kaldı. İçimiz umut dolu ve çok heyecanlıyız. Olumsuz duygulardan, pandemiden uzak, sevdiklerimizle birlikte güzel bir yılbaşı akşamı bizleri bekliyor.


Bu sitede bulunan metinler, görseller, öneriler ve diğer materyaller bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbiri tıbbi, hukuki ya da finansal tavsiye değildir. Bu sitedeki hiçbir içerik profesyonel fikir ya da teşhis yerini alamaz. Tıbbi konularda doktorunuza, finansal ve hukuki konularda danışmanlarınıza başvurunuz.

Bu sitede yayınlanan tüm yazılı içerikler Tuğçe Çevikol tarafından oluşturulmuştur. Yazılı izin olmaksızın sitedeki içeriklerden alıntılar yapılması ve/veya içeriklerin kopyalanması yasaktır. Tuğçe Çevikol bu ihlallerden doğacak  yasal haklarını kullanmayı saklı tutar.

Bu sitede bulunan metinler, görseller, öneriler ve diğer materyallerin bilgilendirme amacı dışında kullanılmasından doğabilecek maddi ve manevi zararlardan Tuğçe Çevikol sorumlu tutulamaz.

%d blogcu bunu beğendi: