Köpek Mama ve Su Kabı

köpek mama kabı

Tüylü dostlarımızın sağlığı sadece yedikleri ve içtikleri ile alakalı değil. Köpek mama kabı, en az kaliteli mama seçimi kadar önemli. Köpeğin doğru ve rahat şekilde beslenmesi için burun uzunluğuna, hayvanın boyutlarına uygun olan, sağlığa zararlı olmayan malzemelerden üretilen, ve kendi konforunuz için kolay temizlenebilen ürünler kullanmalısınız. Her köpeğin ihtiyacı farklı. Örneğin, büyük ırk köpekler için ayaklı, küçük köpekler için daha alçak ürünler tercih edilmeli. Plastik, çelik, seramik, metal gibi malzemelerden üretilen; tekli, ikili, hazneli, taşınabilir, otomatik ve hatta kameralı ve wifi bağlantılı çok fazla seçenek mevcut.

Köpek Mama ve Su Kabı Çeşitleri

Köpek mama ve su kabı seçiminde, üretildiği materyal kadar kabın şekli de köpeğinizin doğru şekilde beslenebilmesi için büyük öneme sahip. Köpek mama ve su kabı çeşitlerini üretildikleri malzeme ve kullanım şekli olarak iki gruba ayırmak mümkün. 

Materyale Göre Köpek Mama ve Su Kabı Çeşitleri

Köpek mama ve su kapları, plastik, çelik, seramik, ahşap ve cam gibi malzemeler kullanılarak üretilir. 

 • Plastik kaplar, uygun fiyat, kolay temizlik ve sağlam yapıları sebebiyle en çok tercih edilen ürünler arasında. Köpek seyahat mama kabı, köpek mama ölçü kabı gibi ürünler genellikle plastikten üretilir.
 • Paslanmaz çelik köpek mama kabı, darbelerden etkilenmeyen ve kolay temizlenen yapısı ile tercih edilen köpek mama kaplarından. Özellikle hareketli bir köpeğiniz ya da köpekleriniz varsa çelik mama ve su kapları çok kullanışlı olabilir.
 • Hareketli ve çok köpekli evler için bir diğer seçenek de kaydırmaz tabanlı mama ve su kapları. 
 • Seramik mama ve su kapları da sağlıklı seçenekler arasında ve küçük boyutlu hayvanlar için daha kullanışlı.
 • Bilinen markaların ürünleri arasından tercih edilmesi gereken plastik ve silikon mama ve su kaplarının kullanımı ve temizliği oldukça kolay.

Kullanım Şekline Göre Köpek Mama ve Su Kabı Çeşitleri

Kullanım şekline ve ihtiyacınıza göre, ikili, katlanan, taşınabilir, hazneli, ayaklı, saatli köpek mama kabı ve su kapları bulabilirsiniz. 

 • En yaygın olarak kullanılanlar kare şeklinde olanlar. Köpeğinizin yemek saatinde kabı doldurmanız ve düzenli olarak suyu tazelemeniz yeterli. Maalesef evden uzakta olduğunuz zamanlar için kullanışlı ürünler arasında değil. 
 • Seyahatleriniz için otomatik köpek mama kabı tercih edebilirsiniz. Zaman ayarlı ya da wifi ile uzaktan bağlantıyla kontrol edebileceğiniz akıllı mama kapları ile köpek bakımı çok daha kolay.
 • Hazneli ya da depolu mama ve su kapları da evden uzakta olduğunuz zamanlar için çok kullanışlı. Kasedeki mamanın azalmasıyla üst taraftaki haznedeki mama yavaş yavaş kaba dolar ve mama kapı boş kalmaz.
 • Kapaklı mama ve su kapları, köpeğinize yemek alışkanlığı kazandırmak ve aynı zamanda su ve mamanın taze kalmasını sağlamak için kullanışlı ürünler arasında. 
 • İkili mama ve su kapları, köpeğinizin hem mamaya hem de suya aynı anda ulaşmasını sağlar. Birden fazla köpeğiniz varsa bir tür beslenme istasyonu işlevi görür. 
 • Ayaklı mama ve su kapları, büyük ırk köpekler için elverişli. Aynı zamanda karınca ve böceklerin mamaya erişimini engellemek için de iyi bir seçenek. 
 • Şelale suluk ya da su pınarları, suyun sürekli akışını sağlayarak suyu taze tutar ve yarattığı su sesiyle köpeğinizin su içme isteğini artırır. Küçük ırk köpeklere uygun olarak tasarlanmış. 
 • Hızlı yeme önleyici ya da yavaş beslenme köpek mama kapları, kilo kontrolü sağlamaya çalıştığınız ya da farklı sağlık sorunları olan köpekler için tasarlanmış kullanışlı ürünler.
 • Katlanan ya da portatif su ve mama kapları, yolculuklarınız sırasında kullanabileceğiniz pratik, temizliği kolay ve yer kaplamayan ürünler. Genellikle silikon ve plastik malzemeden üretilirler.
 • Taşınabilir suluklar da seyahatler ve yürüyüşler için kullanışlı alternatiflerdir.
 • Köpekler için mama kabı seçenekleri arasında hayvan şekilli olanlar, isme özel köpek mama kabı, yavru köpekler için biberon seti gibi seçenekler de bulabilirsiniz.

Köpek Mama Kabı ve Su Kabı Nasıl Seçilir?

Köpeklerin yaşam tarzları, büyüklüklerine, burun uzunluklarına, bacak boylarına ve hatta tüy uzunluklarına göre şekillenir. Köpek mama ve su kabı seçiminde, köpeğin yaşı, türü, egzersiz ve sağlık durumu göz önünde bulundurulmalı. Örneğin büyük ırk köpek mama kabı seçerken, bacak boyunu dikkate alarak ayaklı bir model tercih edebilirsiniz. Mama ve su kabı seçerken şu hususlar göz önünde bulundurulur:

 • Büyük köpekler ayaklı su kaplarını, küçük köpekler daha alçak mama ve su kaplarını rahat kullanırlar. Özellikle yavru köpek mama ve su kabı alçak olmalı. Köpeğiniz büyüdükçe, ırk özelliklerine bağlı olarak köpek mama kabı ve su kapları alabilirsiniz.
 • Birden fazla köpeği olanlar ikili köpek mama kabı tercih edebilirler. Farklı cins köpeklerin farklı boyutlarda kaplara ihtiyaçları olduğu unutulmamalı. 
 • Yavru köpeğine yeme düzeni eğitimi vermeye çalışanlar ya da köpeğinin kilosunu ayarlamaya çalışanlar, kapaklı mama kabı kullanabilirler. 
 • Sıklıkla seyahate çıkmayı gerektiren işlerde çalışanlar ya da evden uzakta olduklarında köpekleriyle ilgilenecek kimseyi bulamayanlar için otomatik köpek mama kabı iyi bir alternatif. Seyahat dışında köpeğin yeme saatini kaçırmaması için de otomatik mama kapları tercih edilebilir.
 • Mama ve su kabı alırken, köpeğin sağlık durumu da göz önünde bulundurulmalı. Köpeğin yavaş yemesini gerektiren sağlık problemleri varsa, hızlı yeme önleyici bir mama kabı, köpek su kabı alırken şelale ya da su pınarı şeklinde suluklar tercih edilebilir.

Köpek Mama ve Su Kabı Nasıl Temizlenir?

Kendi yemek kaplarımızın hijyenini sağladığımız gibi, köpeklerimizin mama ve su kaplarının temizliğine de aynı derecede özen göstermeliyiz. Mama artıkları zaman içerisinde bakteri oluşumuna sebep olarak köpeğinizin sağlığını etkileyebilir. Özellikle su kapları, köpekler kullanmadığı zamanlarda bile kolaylıkla kirlenirler. Tavsiye edilen, her öğünden sonra düzenli olarak mama ve su kaplarının temizlenmesidir. Zamandan tasarruf etmek ve hijyene özen göstermek için birden fazla mama ve su kabı edinebilirsiniz. Bu şekilde bütün mama kaplarının temizliğini haftada bir kere toplu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sıcak havalarda mama ve su kaplarının daha sık temizlenmesi gerektiğini unutmayın.

Mama ve su kapları sağlığa zararlı olmayan deterjanlar ile temizlenebilir. Güçlü kimyasallardan uzak durulmalı, mama ve su kaplarından kolay arınacak türde deterjanlar seçilmeli. Aksi durumda köpeğiniz deterjan kokusunu alıp mamayı yemeyebilir ayrıca deterjan kalıntıları sağlığına zarar verebilir. Deterjana alternatif olarak sirke ve karbonat kullanılarak mama ve su kapları temizlenebilir.

Mama ve su kaplarının temiz tutulması köpeğinizin sağlığının yanı sıra, evinizin hijyeni için de önemli. Su ve mama kaplarında oluşan bakteriler evde kötü kokuya yol açabilir ve evdeki diğer sakinlerin sağlığını tehdit edebilir. Kapların temizliği sırasında, etrafa dökülen mama ve suları temizlemeyi de unutmamalısınız. Mama ve su kapları için özel olarak üretilen matlar, dökülüp saçılanların yayılmasını engeller. Aynı şekilde matın temizliği de aynı kurallar çerçevesinde düzenli olarak yapılmalıdır.


Bu sitede bulunan metinler, görseller, öneriler ve diğer materyaller bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbiri tıbbi, hukuki ya da finansal tavsiye değildir. Bu sitedeki hiçbir içerik profesyonel fikir ya da teşhis yerini alamaz. Tıbbi konularda doktorunuza, finansal ve hukuki konularda danışmanlarınıza başvurunuz.

Bu sitede yayınlanan tüm yazılı içerikler Tuğçe Çevikol tarafından oluşturulmuştur. Yazılı izin olmaksızın sitedeki içeriklerden alıntılar yapılması ve/veya içeriklerin kopyalanması yasaktır. Tuğçe Çevikol bu ihlallerden doğacak  yasal haklarını kullanmayı saklı tutar.

Bu sitede bulunan metinler, görseller, öneriler ve diğer materyallerin bilgilendirme amacı dışında kullanılmasından doğabilecek maddi ve manevi zararlardan Tuğçe Çevikol sorumlu tutulamaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: