Yükselen Trend Çalışan Bağlılığı

calisan bagliligi

Çalışan bağlılığı (Employee Engagement), son yıllarda iş dünyasında dikkat çeken ve geliştirilmesine yönelik en fazla çalışma yapılan konulardan. Şirketin başarısının temel taşları olan çalışanlarda bağlılık konusunun sebepleri üzerinde durulmazsa yüksek Turnover oranıyla karşılaşmak kaçınılmaz.

Özellikle Y ve Z kuşağının çalışma hayatına farklı bçalakışıyla, çalışan bağlılığı çok daha önemli hale geldi. Y ve Z kuşağı çalışanları, yaptıkları işlerde değer arıyor ve işlerini hevesle yapmak istiyorlar. Yeterince esneklik olmayan ve aidiyet oluşturamadıkları şirketlerde uzun süre çalışmıyorlar.

Yapılan araştırmalar, bağlılık ve kurumsal başarının doğru orantılı olduğunu gösteriyor. Küresel İnsan Sermayesi Trendleri (Global Human Capital Trends) (*) araştırmasına katılanların %79’u, işgücüne aidiyet duygusunun teşvik edilmesinin kuruluşlarının başarısı için önemli olduğunu; %93’ü, aidiyet duygusunun kurumsal performansı etkilediğini ifade etti.

Çalışan Bağlılığı Nedir?

Çalışan bağlılığı, bir kuruluş ile çalışanlar arasındaki güven, dürüstlük, karşılıklı bağlılık ve iletişime dayanır. İşletmelerin başarı şansını artıran, kurumsal ve bireysel performansa, üretkenliğe ve refaha katkı sağlayan bir yaklaşımdır; ölçülebilir, artırılabilir ya da azalabilir.

Kuruluş ve çalışan açısından ele almak gerekirse; çalışanlarda kuruluştaki rolünü anlaması ve kuruluşun amaç ve hedefleriyle, çalışanın hedeflerinin buluştuğu noktadır. Kuruluşlarda çalışanların çalışmaktan gurur ve bağlılık duymaları, iç ve dış müşterilere organizasyonun büyük bir savunucusu olmaları ve işlerini sahiplenmeleridir. Ürün ve hizmetleri geliştirmek ve çalışma yöntemi konusunda çalışanların bilgi ve fikirlerinden yararlanmakla ilgilidir.

Şirket içerisinde ortak çalışmadan doğan iş sonuçlarına yol açan olumlu tutum ve davranışlar bütünüdür. Çalışanların keyfi devamsızlıklarının azalması, motivasyon düşüklüğünden doğan hata oranlarının düşmesi, çatışmaların azalması, üretkenliğin artması için daha derin bir bağlılığın oluşmasıdır. Aynı zamanda çalışan ve kuruluşun değerlerinin birbiriyle tutarlı olmasıdır.

Çalışan Bağlılığı Neden Önemlidir?

Öncelikle aidiyet duygusu oluşmuş olan bir çalışan, çalıştığı şirketle ilgili olarak uzun vadeli planlar yapar. Motivasyonu yüksektir, işini sahiplenir, bilgi ve deneyimi ile şirkete katma değer sağlar. Üretkenliğin artmasını ve daha kaliteli iş çıktıları sağlar. Motivasyonu yüksek olan çalışanlar ekiplerini etkiler ve yüksek motivasyon kelebek etkisi şeklinde kurum içerisinde yayılır. En büyük önemi de tüm bunların sonucunda şirket kazancını olumlu yönde etkilemesidir.

Nereden Başlamalı?

Çalışan bağlılığı stratejisi, sektörün ve şirketin iç dinamikleri göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Daha önce uygulanmış ya da çok popüler olan trendler uygulayarak, uzun vadeli sonuçlar elde etmek mümkün olmayabilir. Bir eylem planı oluşturmak, çok adımlı bir yaklaşım gerektirir. Her organizasyonun kendine özgü bir takım sorunları vardır. Bu sorunları düşünülmeli ve strateji bunların çözümüne yönelik oluşturulmalıdır.

İletişimi Teşvik Etmek

Yüksek düzeyde çalışan bağlılığına sahip olmanın ilk adımı iletişimdir. Önemli olan, rolleri veya konumları ne olursa olsun, insanların birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayabilmektir. Yüz yüze iletişim teşvik edilmeli, aynı zamanda hızlı ve etkin iletişim için teknolojik araçlardan yararlanılmalıdır. Acil ve hızlı çözüm gerektiren durumlarda e-posta ile iletişim kurmak sıkıntıların büyümesine sebep olabilir. Yazılı iletişim belge niteliği taşıması için önemlidir. Bu durumda acil olan problemin çözülmesinin ardından bilgilendirme amaçlı e-posta gönderilmesi kuralını getirilebilir. Ayrıca doğru iletişim için çeşitli eğitimler planlanmalı, her kademedeki çalışanın bu eğitimleri alması sağlanmalıdır.

Paylaşıma İzin Vermek

Çalışanların özellikle sosyal medya kanallarında şirket ya da kişisel başarılarını paylaşmalarına izin verilebilir. Terfiler, katkıda bulundukları projeler, şirketin yaptığı yeni bir anlaşmanın basın duyurusu, şirket içi faaliyetlerden fotoğraflar ve bilgilendirmeler hakkında paylaşımlarda bulunmaları hem çalışanlar hem de şirketi için önemlidir. Çalışanların, arkadaşlarıyla, müşterilerle, potansiyel müşterilerle, ortaklar ve gelecekteki işe alımlar da dahil olmak üzere şirket dışında çok sayıda insanla ilişkileri vardır. Bu iletişim ağı hem şirkete hem de çalışanlara için katma değer sağlayabilir.

Ödüllendirmeyi Eğlenceli Hale Getirmek

Ödüllendirmenin sadece performans dönemlerinde ya da yıl sonunda yapılması algısının dışına çıkılabilir. Hem yüksek motivasyon sağlamak hem de sıkıcı iş ortamını biraz neşeli hale getirmek için Oyunlaştırma’dan yararlanılabilir Oyunlaştırma yani Gamification yöntemi ile gerçek oyunlarda kullanılan puanlar, ödüller ve rozetlerden yararlanılabilir. Oyunlar, testler, döndür kazan, meydan okumalar ya da kazıkazan kartları gibi etkinliklerle ofis ortamına biraz eğlence ve hareket getirebilir. Çalışanların birbirlerini tanımaları, sosyalleşmelerini sağlayacak iş birliği içeren görevler verilebilir. Kazananlara puanlarla hediye ya da ekstra izin alabilmelerini sağlayacak düzenlemeler getirilebilir. Hatta puanların devri ya da yardım kuruluşlarına harcanması gibi seçenekler sunulabilir, sosyal sorumluluk faaliyetlerine katkı sağlanabilir. Dikkat edilmesi gereken husus, oyunlaştırma sürecinde aşırılığa kaçmamak ve herkesin kazanabilmesini sağlamaktır.

XConnect Anketlerinden Yararlananın

Çalışan bağlılığı ölçmek için en etkin araç çalışan bağlılığı anketleridir. XConnect, kurumsal dinamikler üzerinden çalışan verilerini toplar, analiz eder ve rapor haline getiren bir çalışan deneyimi platformudur. Çalışanlar tarafından anonim olarak yanıtlanan bir sistem olan XConnect ile sadece problemleri değil memnuniyetleri de ölçebilirsiniz. XConnect ile ilgili bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilir ya da 0850 123 45 67 numaralı müşteri merkezini arayabilirsiniz.

(*) https://www2.deloitte.com/us/en/insights/focus/human-capital-trends/2020/creating-a-culture-of-belonging.html


Bu sitede bulunan metinler, görseller, öneriler ve diğer materyaller bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbiri tıbbi, hukuki ya da finansal tavsiye değildir. Bu sitedeki hiçbir içerik profesyonel fikir ya da teşhis yerini alamaz. Tıbbi konularda doktorunuza, finansal ve hukuki konularda danışmanlarınıza başvurunuz.

Bu sitede yayınlanan tüm yazılı içerikler Tuğçe Çevikol tarafından oluşturulmuştur. Yazılı izin olmaksızın sitedeki içeriklerden alıntılar yapılması ve/veya içeriklerin kopyalanması yasaktır. Tuğçe Çevikol bu ihlallerden doğacak  yasal haklarını kullanmayı saklı tutar.

Bu sitede bulunan metinler, görseller, öneriler ve diğer materyallerin bilgilendirme amacı dışında kullanılmasından doğabilecek maddi ve manevi zararlardan Tuğçe Çevikol sorumlu tutulamaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: