Bebek Bakımında Emzik

silikon emzik

Emzik kullanımı ile ilgili kafa karışıklığınız olması çok doğal. Emzik dikkatli bir şekilde ve doktorlar tarafından tavsiye edildiği gibi kullanılırsa iyi bir yardımcı olabilir. Emzik seçmeden önce emzirmenin anne ve bebek için önemine bir bakalım.

Her bebek doğal bir emme refleksi ile doğar. Bebekler için emme genellikle güvenlik hissi yaratır ve daha kolay uykuya dalmalarını sağlar. Emzirme, sadece beslenme amacıyla devam eden bir süreç değildir. Anne ile bebeğin hayatında önemli bir yeri olan emzirme, anne ve bebek arasında derin bir bağ oluşturur.

Bebek üzerinde sakinleştirici etkisi ile bilinen emzik, uçakla seyahat sırasında bebeğinizin basınç farkından etkilenmemesi için ve aşı ya da doktor kontrolleri sırasında bebeğin dikkatini dağıtmak için kullanılabilir. Yenidoğan ya da yürümeye başlayan bebeğin, annesinin göğsüne veya biberona erişimi olmadığı zamanlarda emzik iyi bir yardımcı olabilir. Her bebek birbirinden farklıdır ve bazı bebeklerin emme ihtiyacı daha fazla olabilir. Bu nedenle emzik kullanımına bebeğinizin ihtiyacına göre karar vermelisiniz.

Emzik Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğiniz için en iyi emziği seçerken binlerce seçenek arasında karar vermeniz zor olabilir. Sadece ebeveynler için değil, anne ve bebek için hediye arayışında olan herkes için kafa karıştırıcı. Emzik alırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Emzik kullanımına geçmeden önce bebeğin anne memesini emmesi, alışması, emme refleksine sahip olduktan sonra emziğe geçilmesi tavsiye edilir.
 • Yenidoğan ve dört haftaya kadar olan bebeklerin emzikleri, ağız boyutlarına göre olmalı.
 • Boyutu gibi emziğin şekli de önemli. İdeal emzik şekli, alt kısmı hafifçe düzleştirilmiş ve üst kısmı genellikle dışbükeydir. 
 • Emzikler çocuğun yaşına uygun olarak üretilir. Emzik seçerken ambalajın üzerinde yazan yaş grubuna dikkat edilmeli.
 • Emziğin bebeğin ağzına yapışan kısmı çok büyük ya da çok küçük olmamalı.
 • Emzik bebeğin burnunu kapatmamalı ve nefes almasını engellememeli.
 • Tek parça bir emzik seçmek daha güvenli olabilir. İki parçadan oluşan emziklerin kırılması durumunda boğulma tehlikesi oluşturur.
 • Silikon emzik satın alırken gerekli standartları karşılıyor olmasına dikkat edilmeli. Sağlık Bakanlığı gibi kurumlardan onaylı olan emzikler satın alınmalı.

Emzik Çeşitleri

Emzikler üretildikleri materyale ve şekillerine göre çeşitlere ayrılır. Materyale göre emzikler silikon emzikler ve kauçuk emzikler olarak ikiye ayrılır. Şekillerine göre emzikler damaklı ya da ortodontik, damaksız ya da yuvarlak olarak gruplara ayrılabilir.

Materyale Göre Emzikler

Üretildikleri materyale göre emzikler ikiye ayrılır.

Silikon Emzik

Silisyumdan üretilen silikon, emzik yapımında en çok tercih edilen materyaldir. Isıya dayanıklı ve kolay temizlenebilir bir yapıya sahiptir. Şeffaf ve pürüzsüz yapısı sayesinde bebeğin kolay emmesini sağlar. Ancak dişle kolayca parçalanabilen silikon emzikler henüz diş çıkarmamış olan bebekler için tavsiye edilir.

Kauçuk Emzik

Kauçuk emzik, doğal kauçuktan yapılır. Elastik yapılı ve dayanıklıdır ancak kauçuğun emici özelliği olmasından dolayı, kauçuk emzikler kolay deforme olur. Genellikle diş çıkartan bebeklere kauçuk emzik tavsiye edilir.

Şekline Göre Emzikler

Şekle göre emzikler çok fazladır. Damaklı emzik ya da ortodontik emzik, damaksız emzik, yuvarlak emzik ve normal emziklerden farklı olarak meyve filesi bu gruba girer.

Damaklı Emzik ya da Ortodontik Emzik

Ortodontik emzik ya da damaklı emzik, 0-6 ay arasındaki bebekler için uygundur. En fazla anne memesi hissiyatı veren emziktir. Alt kısmı düz, üst kısmı ise dış bükeydir. Bu şekli sayesinde damağa tam oturur. 

Damaksız Emzik

Silikon emzikler arasında şekil olarak en çok tercih edilen emzikler arasında olan damaksız yani yuvarlak emzikler, 6-18 ay arasındaki bebekler için idealdir. Genellikle havalandırma delikleri vardır ve bebeğin ağzındaki nemi engelleme amacı taşır. Ancak diş çıkarmaya başlayan bebekler de kullanılması diş yapısında bozulmalara sebep olabilir.

Meyve Filesi / File Emzik / Meyve Emziği

Meyve filesi de şekil itibarıyla emziğe benzemesi sebebiyle emzik kategorisinde değerlendirilebilir. Meyve filesi, normal emziklerden daha farklıdır. Gıdayla tanışan bebekler için ideal bir seçimdir. File kısmına meyve ya da sebze konularak bebeğin emerek yeni besinlerle tanışmasını sağlar. Büyük parçaları çiğneme ve yutma refleksleri henüz gelişmemiş olan bebeklerde boğulma riskini azaltır. Meyve filesi de diğer emzikler gibi bozulmalara karşı kontrol edilmelidir.

Emzik Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Emziğin fazla ve gereksiz kullanımından kaçınmalısınız. Emziği ihtiyaç halinde kullanmaya ve bebeğinizde bir tür alışkanlık yaratmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Emziği sık sık yıkamalı ve temiz tutmalısınız. Emzik temizliğine uygun bir temizleyici seçebilir ya da emzik ve biberon sterilizasyon makinesi kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinizin yaşını göz önünde bulundurarak,  emziğin kirlenmesini engellemek için emzik zinciri kullanabilirsiniz.
 • Emziği belirli aralıklarla ve bebeğin yaşına göre değiştirmeli, deformasyonunu takip etmelisiniz.
 • Emziklere tatlı içerikler -bal, reçel gibi- sürmeyin.
 • Uzun süreli emzik kullanımı diş çürüklerine sebep olabilir.
 • Emziriyorsanız, bebeğiniz 3 ya da 4 haftalık olana ve bir emzirme rutini oluşturana kadar emzik kullanmamanız tavsiye edilir.
 • 2 yaşından büyük çocuklarda emzik kullanımı durdurulmalıdır.

Aradığınız Silikon Emzik Mini World’de!

Silikon emzik bebek bakımında vazgeçilmezler arasında. Bebeğinizin ilk arkadaşlarından biri olacak olan en iyi silikon emzik çeşitlerine Mini World’den ulaşabilirsiniz!

Mini World, en iyi anne ve bebek hediyelerinden olan ucuz silikon emzik çeşitleri ve en iyi bebek beslenme ürünleri arayışında olan herkes için binlerce seçenek sunuyor. Bebek beslenme gereçlerinden olan silikon emziği, Mini World’ün avantajlı fiyatlarıyla hemen satın alabilirsiniz!


Bu sitede bulunan metinler, görseller, öneriler ve diğer materyaller bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbiri tıbbi, hukuki ya da finansal tavsiye değildir. Bu sitedeki hiçbir içerik profesyonel fikir ya da teşhis yerini alamaz. Tıbbi konularda doktorunuza, finansal ve hukuki konularda danışmanlarınıza başvurunuz.

Bu sitede yayınlanan tüm yazılı içerikler Tuğçe Çevikol tarafından oluşturulmuştur. Yazılı izin olmaksızın sitedeki içeriklerden alıntılar yapılması ve/veya içeriklerin kopyalanması yasaktır. Tuğçe Çevikol bu ihlallerden doğacak  yasal haklarını kullanmayı saklı tutar.

Bu sitede bulunan metinler, görseller, öneriler ve diğer materyallerin bilgilendirme amacı dışında kullanılmasından doğabilecek maddi ve manevi zararlardan Tuğçe Çevikol sorumlu tutulamaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: