Çalışan Deneyimini Etkileyen Faktörler

çalışan deneyimi

İnsan ilişkilerinin temeli iletişimdir. Hayatın her alanında doğçalıru kurulmayan iletişim ya da iletişimin olmaması, özellikle şirketlerde çözülemeyen sorunlar ve ardından çok daha büyük problemlere yol açar. Çalışan deneyimi çalışmalarının en önemli faktörü iletişim ve bilgilendirmedir.

Kritik Göstergeler İçin Temel Belirleyici

Çalışan deneyimi her şirket için kritik olan pek çok göstergenin temel belirleyicilerinden. Bu göstergeleri öncelikli olarak çalışan performansı, satış oranı, karlılık, çalışan devamsızlığı ve müşteri memnuniyeti olarak sınıflandırabiliriz. Gallup tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre çalışan bağlılığı yüksek olan şirketler, düşük olan şirketlere göre aşağıdaki oranlarda farklılıklar gösteriyor.

 • Verimlilik %17 daha yüksek
 • Satış oranları %20 daha yüksek
 • Kârlılık %21 daha yüksek
 • Müşteri puanları ise %10 daha yüksek
 • Çalışan devamsızlığı %41 oranında daha düşük

BetterUp(1) 2022 Çalışan Deneyimi Kılavuzu’na göre çalışan deneyimi çerçevesinde çalışanların beklentileri aşağıdaki gibi sıralanıyor:

 • İsteyerek işe gelmek
 • Gelişimlerine ve tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olan bir ortam
 • Kapsayıcı liderlere sahip olmak
 • Beceri kazanmak ve yeni şeyler öğrenmek
 • Kariyerlerinde ve hedeflerinde amaç ve anlam
 • Derin bir aidiyet ve bağlılık
 • Değer verildiğini ve önemsendiğini hissetmek

Şirket Kültürü

Şirket kültürü, çalışan deneyimini büyük ölçüde etkileyen faktörler arasındadır.  Kültür, yapıyı sağlayan bir değerler, davranışlar ve araçlar dizisidir ve çalışan deneyimi ile buluştuğu nokta, bireysel kişilik ile organizasyon kültürünün kesiştiği yerdir. 

Hataların cezalandırıldığı bir iş yeriyle; hatalardan ders çıkarılmasının, bunun bir tür eğitim olduğunun vurgulandığı başka bir iş yerindeki çalışan deneyimi bambaşkadır. Hataların cezalandırıldığı iş yerinde mükemmel yönetici ya da örnek alınan bir liderin olması önemsiz hale gelir. Artık risk alma, öneride bulunma, hatalarını kabul etme veya soru sorma olasılıkları azalır. Ders çıkarma eğiliminde olan iş yerinde ise tam tersi gerçekleşecektir. 

Şirket kültürü, çalışanların iş yerine geldiklerinde hissettikleri, deneyimledikleri her şey olması sebebiyle çalışan deneyimini ciddi anlamda etkiler. Kültür, çalışanları mutlu ve motive edebilir, enerji verebilir ya da tam tersi olarak tüketebilir, cesaretlerini kırabilir ve bunaltabilir.

Liderlik

Liderler, ekiplerine ve çalışanlara ilham vererek işlerinde daha üretken olmalarını sağlayabilirler. Çalışan deneyiminde liderlik bir tür koçluk işlevi görür. Şirket kültürünü uygulayan liderlere sahip şirketlerde, çalışan tutundurması ve yüksek performanslı ekiplerin oluşturulması mümkündür. 

Liderler, ekipleriyle açık ve dürüst iletişim kurduklarında ekip bağlılığı gelişir. İş birliği, fikir alışverişini ve inisiyatif almayı teşvik eder. Açık iletişim, ortak hedeflerin ve bağlılığın geliştirilmesi için çalışan liderlerin en önemli yardımcısıdır. İş birlikçi liderler hedef odaklıdır, ancak aynı zamanda çalışanlarının ihtiyaçlarını da dikkate alır. Çalışanlarıyla empati kurabilirler ve çalışanlarının gelişimi ve kariyer basamaklarını tırmanmaları konusunda destekleyicidirler. 

Şirket vizyonuna odaklanmak ve vizyonu çalışanlarla paylaşmak genellikle ekiplerin iş stratejisini anlamalarına yardımcı olur. Liderler, vizyona yönelik kilometre taşlarına ulaşmaları için çalışanlarına ilham verir ve onları motive eder. Çalışanlarını tanıyan liderlerin, iş yerine bağlılık hisseden, yüksek performanslı bir ekibe liderlik etme olasılığı daha yüksektir. Çalışanlarını tanıyan liderler, çalışanlarının kişisel hedefleriyle kurumsal hedefleri uyumlu hale getirmelerine yardımcı olurlar.

Ekip içerisinde güven ortamı oluşturulması, insanların bağ kurmalarının sağlanması liderin öncülük edeceği etkenler arasında. Ekibin daha uyumlu bir şekilde çalışması ve üretken olması, yaratıcılığının artması ve başarıyı getirir.

Gelişim

Deloitte Talent Edge 2020(2) araştırmasına göre, World-Class şirketlerin, çalışanlar için kariyer yolları ve zorlu fırsatlar yaratmaya, liderler geliştirmeye ve planlamaya yatırım yapma olasılığı daha yüksek. Başarılı bir kariyer rotası çizmek ve gelişimi desteklemek hem iç müşterileriniz olan çalışanlar hem de potansiyel çalışanları çekebilmek için ve çalışan deneyimini geliştirebilmek için önceliklidir. 

Çalışan gelişimine yatırım yapmak, kârlılığı artırır. Çalışanlar kariyer gelişimi fırsatlarına sahip olduklarında değerli hissederler, daha verimli, üretken olurlar ve üst düzey performans gösterirler. Bilgili ve yaptığı işe hakim olan çalışanların hata yapma olasılığı azalır. Başarılı oldukça bağlılıkları artar,  yükselen motivasyonları ekip üyelerini etkiler ve tüm bunlar çalışan deneyimi için olumlu sonuçlar doğurur. Çalışan gelişimine yapılan yatırımlar, çalışanların bilgi ve becerilerini geliştirir. Çalışanların başarılı olması, şirket başarısını doğrudan etkiler. 

Çevre ve Teknoloji

Teknoloji, bir çalışanın görevlerini yerine getirmesi için ihtiyaç duyduğu tüm araçları kapsar. Sadece bir bilgisayar, telefon ya da arabaya değil, aynı zamanda dahili sosyal ağlara, iletişim araçlarına, uygulamalara ve e-öğrenmeye erişimdir. Teknoloji, bir organizasyonun merkezi sinir sistemidir.

Çevre, sadece mekanın görünüşü ve düzenlenmesi değil, aynı zamanda iş yeri ile ilgili tüm kolaylıkları ifade eder. Aynı zamanda demografik konulardır. Birlikte çalışılan insanlar, yaş, cinsiyet, kültür gibi. Aynı zamanda şirketin çalışma sistemi, esneklik ve inisiyatif alabilme konularını da kapsar.

Ürüne yönlendirme (CTA) paragrafı


 1. https://www.betterup.com/blog/employee-experience
 2. https://www2.deloitte.com/content/dam/insights/us/articles/talent-edge-2020-blueprints-for-the-new-normal/DUP100_TalentEdge2020_Blueprints_For_New_Normal.pdf

Bu sitede bulunan metinler, görseller, öneriler ve diğer materyaller bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbiri tıbbi, hukuki ya da finansal tavsiye değildir. Bu sitedeki hiçbir içerik profesyonel fikir ya da teşhis yerini alamaz. Tıbbi konularda doktorunuza, finansal ve hukuki konularda danışmanlarınıza başvurunuz.

Bu sitede yayınlanan tüm yazılı içerikler Tuğçe Çevikol tarafından oluşturulmuştur. Yazılı izin olmaksızın sitedeki içeriklerden alıntılar yapılması ve/veya içeriklerin kopyalanması yasaktır. Tuğçe Çevikol bu ihlallerden doğacak  yasal haklarını kullanmayı saklı tutar.

Bu sitede bulunan metinler, görseller, öneriler ve diğer materyallerin bilgilendirme amacı dışında kullanılmasından doğabilecek maddi ve manevi zararlardan Tuğçe Çevikol sorumlu tutulamaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: