Kaliteli Backlink Oluşturma Stratejileri 2022

backilnks

Harika içerikleriniz var, anahtar kelimeleri mükemmel şekilde kullanıyorsunuz, güncel konuları takip ediyorsunuz, haftada en az dört içerik ekliyorsunuz ancak sayfanızın trafiği çok düşük çünkü hiç Backlink yok.

Sorununuzu ilk cümlede belirledik: Backlink yok. O halde Backlink nedir, Backlink stratejisi nasıl belirlenir ve Backlink 2022 stratejileri için okumaya devam edin.

Backlink Nedir?

Herkes web sitesine ve yazılarına daha fazla arama trafiği istiyor ancak çoğu fazla ziyaret almıyor. Arama motorlarından yeterince trafik almazsanız, daha fazla satış yapamaz veya markanızı tanıtamazsınız. Peki arama trafiğinizi nasıl artırırsınız? SEO stratejisinin bir adımı, yüksek kaliteli backlink oluşturmaktır.

Backlink, farklı SEO araçlarında değişik şekillerde adlandırılır. Geri Bağlantılar, Inbound Links, Upcoming Links ya da Gelen Bağlantılar. Genel kanı, ne kadar çok bağlantı, o kadar fazla trafik ancak dikkat etmeniz gereken hususlar var. Backlink aldığınız web sitesinin kalitesi, trafiği ve Backlink’in dofollow olması gibi.

Neden Backlink Oluşturmalısınız?

Backlink yani geri bağlantılar, arama motorları tarafından bir tür oy olarak kabul edilir. Web sitenize işaret eden her bağlantı, sayfanızın ya da sayfalarınızın arama sonuçlarını etkiler. İyi sitelerden kaliteli Backlink sağlayarak daha iyi arama sıralamaları elde edebilirsiniz.

Backlink Türleri Nelerdir?

İki tür Backlink vardır: Dofollow ve Nofollow.

Genellikle Nofollow bağlantılar pek sevilmez ama onların da Dofollow kadar olmasa da sıralamanız için etkileri var.

Dofollow Nedir?

Dofollow, oluşturmaya çalışmanız gereken backlink türüdür. Dofollow bağlantılar, arama motorları tarafından takip edilir. Otorite puanı yüksek olan bir siteden, Dofollow bağlantısı almanız, ilgili sayfanın trafiğini etkileyebilir.

Nofollow Nedir?

Nofollow bağlantılar, bağlantının hedefinin arama motorunun dizinindeki sıralamasını etkilemez ancak yine de önemliler. Genellikle sosyal medya bağlantıları Nofollow’dur ve yine de arama motorları onlara sıralamanızı artıran bir miktar ağırlık verir. Bu nedenle Nofollow bağlantılar da önemli.

Google Backlink Stratejisi Nedir?

Google, geri bağlantıların doğal bir şekilde gelişmesini isteyen bir algoritmayla işliyor. Kullanıcıların, otomatik mekanizmalar veya kampanyalar tarafından tetiklenmeyen, ilgi alanlarına göre geri bağlantı vermelerini istiyor. Bu nedenle satın alınan geri bağlantılar, web sitenize yarar sağlamaz çünkü Google ve diğer arama motorları satın alınan geri bağlantıları anlayabilir. 

Google, bir web sitesinin geçmişini ve o web sitesine ulaşan geri bağlantıların zaman içinde doğal olarak nasıl gerçekleştiğini bilir. Çok kısa sürede ve ani şekilde gelişen geri bağlantıları belirler ve bu web siteniz için iyi olmaz.

Satın Alınan Backlink Zararları – Manual Action

Google, geri bağlantılarınızın satın alındığını belirlediğinde, Manuel İşlem (Manual Action) adı verilen bir işlem başlatır. Buradaki linkten web sitenizle ilgili bir Manuel İşlem olup olmadığına bakabilirsiniz. 

Manuel İşlem’e giren web siteniz zaman içerisinde, yavaş yavaş Arama motoru sonuç sayfalarından (SERP) neredeyse tamamen kaybolur. Bu durum artık daha az görünür hale geldiğiniz anlamına gelir ve trafiğiniz azalır. Manuel İşlem’den kurtulmak için uzun zaman çaba göstermeniz gerekir. Bu duruma düşmemek için Backlink stratejinizi doğru şekilde oluşturmalısınız. Peki kaliteli Backlink oluşturma stratejileri nelerdir?

Kaliteli Backlink Nasıl Oluşturulur?

Her şeyden önce bir Backlink, web sitesiyle ilgiliyse anlamlıdır. Eğer Backlink, kullanıcıyı alakasız bir yere götürüyorsa ve ilgilendiği konudan uzaklaştırıyorsa yardımcı olmaz. Örneğin, web siteniz İnsan Kaynakları ile ilgili ve bir blog üzerinden Backlink oluşturmak istiyorsunuz. İnsan Kaynakları ile ilgili bir blog üzerindeki ilgili bir yazıdan size Backlink verilmesi gerekir. Bu, tematik olarak ilgili olan Backlink anlamına gelir ve Google ya da diğer arama motorları tarafından olumlu değerlendirilir. Burada net olarak dikkat etmeniz gereken, ortak noktada buluşmak yani temaların tutması. 

Backlink satışları genellikle farklı konularda yazılan web siteleri ya da bloglar üzerinden oluşturulur. Makaleler farklı konularla ilgilidir ve her seferinde tematik olarak alakalı bir web sitesine bağlantı verir. Google bu tür sitelerden Backlink satışı yapıldığını tespit etmiş ve çoktan bu siteyi işaretlemiş olabilir. Dolayısıyla bu tür sitelerden Backlink satın almak sizi negatife düşürür.

Bir Siteden Backlink Almadan Önce

Kaliteli Backlink strateijisi oluştururken, Backlink almayı düşündüğünüz sitenin aşağıdaki özellere sahip olmasına dikkat etmeniz işinizi daha sağlam yapmanıza yardımcı olabilir:

  • İlgili sitenin başka web sitelerine çok fazla Backlink vermemiş olması. 
  • Backlink almak istediğiniz sitenin konunuzla alakalı olması. Web sitesinin konusu ne kadar yakınsa o kadar iyi.
  • Düşük Spam Score’a sahip olması. Spam Score, Moz tarafından geliştirilmiş olan, bir sitenin spam skorunu öğrenebileceğiniz bir sistem. Backlink almayı düşündüğünüz sitenin Spam Score’una Moz.com’dan bakabilirsiniz. Eğer Spam Score yüksekse başka bir siteye yönelmeniz gerekir.
  • Alan Adı Otoritesi (Domain Authority) kontrolü. Yine Moz tarafından geliştirilmiş olan ve web sitelerinin belirli değerler üzerinden puanlandırıldığı bir sistem. Puan skalası 1 ile 100 arasında olan DA, web sitesinin gücünü gösterir.

Backlink Olmadan Olur mu?

Backlink oluşturmak arama trafiğinizi etkileyecektir ancak trafiğin artması sadece Backlink ile mümkün değil. Backlink olmadan da web sitenizin trafiğini artırabilirsiniz. Sitenizin trafiğini artırmak için destek almak istediğiniz birçok SEO ajansı, sizi öncelikle Backlink’e yönlendirecektir. Backlink işe yarar ancak sitenizde öncelik vermeniz gereken ilk adım, kaliteli ve özgün içerik oluşturmak olmalı. Bazı SEO ve dijital strateji uzmanları, içeriğin eskisi kadar önemli olmadığını söyleyebilirler. Siz ister bir ürün satın ister hizmet verin, ürün ya da hizmetinizle ilgilenenler, anahtar kelimelerle sayfanıza gelecekler ve kaliteli içerik arayacaklardır. 

Sağlıklı SEO stratejinizi, araçları doğru bir şekilde ve doğru oranda kullanarak oluşturabilirsiniz. SEO kurallarını ve değişimleri yakından takip edin, kaliteli ve özgün içeriklerinizi doğru anahtar kelimelerle oluşturun ve aynı zamanda kaliteli Backlink almayı da ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: