Mobil Uygulamada Kullanıcı Sayısını Artırmak İçin İpuçları

Günümüzün rekabetçi teknoloji dünyasında, iyi bir fikir, onu uygulamaya dönüştürecek kod bilgisi ve yeteneği yeterli değil. Uygulamanızın alternatifler arasından sıyrılmasını istiyorsanız mutlaka bir reklam ve kullanıcı edinme stratejiniz olmalı. Bununla birlikte ne bağımsız girişimciler ne de kurumsal teknoloji şirketleri tek ürün ve tek uygulamayla yetinmezler. Üstelik her bir ürün için aynı tanıtım döngüsünün tekrarlanması gerekir. Bu durum da yalnızca yeni girişimler için değil kurumsal şirketler için de ciddi bir yatırım anlamına gelir. Tanıtım bütçelerinden istenen randımanın alınması, ürün başarısı ve uzun vadede üründen kar elde edilmesi tüm projenin başarısı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle kullanıcı çekmek için kullanacağınız yöntemler, planlı ve mobil uygulamanızın ruhuna ve hedeflerine uygun olmalı.

Hangi Uygulamayı Kim Kullanır?

Bir mobil uygulama için tanıtım kampanyasına başlamadan önce yapılması gerekenler aslında oldukça standarttır. İlk adım hedef kitleyi belirlemektir. Bu yüzden reklamın kimin ilgisini çekeceğini bilmek yol haritası çizmek için önemli. Bunun için benzer uygulamaların kullanıcı kitlelerini iyi analiz etmelisiniz. Bundan sonra yapılması gerekenler, belirlenen kitlenin hangi kanalları kullanmaya daha eğilimli olduğunun tespit edilmesi ve ardından bu kanallara uygun kampanyaların hazırlanmasıdır.

Hangi Kampanya, Kimin İçin: Sosyal Medya Reklamları

Profesyonel hedeflere hitap eden bir mobil uygulama, örneğin bir İnsan Kaynakları görüntülü mülakat uygulaması, Linkedin gibi özel bir platformda ücretli reklamla tanıtılabilir. Daha geniş kitlelere hitap edebilecek daha gündelik bir uygulama için Facebook ve Twitter gibi platformlar tercih edilebilir. Twitter, akıştan ayrılmadan sponsorlu içerikler üretilebilmesi için ideal bir ortam. Facebook ise daha detaylı reklamlar için uygun bir zemin sunuyor. Ayrıca bu platformların genel yapıları oldukça farklı olduğundan değişik kitlelere hitap etmek için bu mecralardan birine ya da birden fazlasına yatırım yapabilirsiniz.

Uygulamalar Arası Reklam ve Tanıtım

Uygulamanıza benzer veya onu tamamlayan diğer mobil uygulamalara reklam vermek de bir seçenek. Çıkar çatışması ve rekabetin söz konusu olmadığı durumlarda bu metot iki tarafa da kullanıcı getirebilecek ve bilinirliği arttıracak bir yöntem. Oyun uygulamaları arasında böyle bir işbirliğine sık rastlanır. Bununla beraber bu reklamların sık tekrarlanmaması kullanım kolaylığı açısından önemli. Araştırmalar, sık sık reklamla bölünen kullanım deneyiminin kullanıcı memnuniyetsizliğinin ana sebeplerinden biri olduğunu gösteriyor.

Kolay Onboarding

Kullanıcılarınız uygulamayı indirdikten sonra kullanmaya başlamak için onlarca soru cevaplamak veya ayrıntılı formlar doldurmak zorunda olmamalı. Bu durum hem daha ilk etapta uygulamaya olan güveni zedeleyebilir hem de kullanıcıların çok sabırsız olduğu günümüzde indirilen uygulamanın kısa sürede silinmesine sebep olabilir. Bu yüzden onboarding adımının olabildiğince kısa ve elzem bilgilerden oluşan adımlar ve formlardan olması uygulamanız için avantajlı olacaktır. Özellikle kişiselleştirilmiş hizmet sunan uygulamalar bu hataya çok düşer ve etraflı bir plan oluşturmak ya da analiz yapmak için kullanıcı hakkında mümkün olan her şeyi ilk adımdan bilmek isterler. Spor, sağlık, beslenme, astroloji ve kişisel planlama uygulamalarında bu hata, uygulamayı daha iyi gösterebilir ancak bu iyiliğin görülemeyeceği kadar çekilmez bir noktaya da taşıyabilir. Bu noktada tercih edilebilecek alternatiflerden biri, tüm ek bilgileri uygulama içerisinde ayrı ayrı formlarla sunarak deneyimin bir parçası haline getirmektir.

Bu doğrultuda bir sağlık uygulaması kayıt aşamasında kullanıcıya boy ve kilo sormak yerine “Şimdi BMI değerini öğren” gibi uygulama içi adım ve aktivitelerle istediği bilgiye sahip olabilir. Bu durumda uygulamayı kullanma biçimi de çeşitleneceğinden kullanıcı deneyimi daha kişiye özgü ve özgür bir hale gelir.

Ücretsiz Deneme

Mobil uygulama geliştirmeye uzun saatlerini harcayan ekipler, olabildiğince çabuk kar elde etmek isterler. Bu sürecin uzaması ile oluşabilecek hayal kırıklığı ise doğaldır. Bu da pek çok stratejiyi kısıtlı bir ücretsiz plan ve geniş bir ücretli plan olarak iki ayrı seçenek sunmaya ve özgün olan özellikleri hemen paraya dönüştürmeye çalışmaya teşvik edebilir. Fakat kısa süre için de olsa sağlanan ücretsiz deneme hakkı, kullanıcının uygulamayı yakından tanımasını, gördüğü fayda veya edindiği alışkanlıktan dolayı satın almasını sağlayabilir. Bu adımla ilgili düşünürken üyelik planlarını maksimum düzeyde çeşitlendirmenin de iyi bir fikir olabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Bazı kullanıcılar ücretsiz planları yetersiz; ücretli planları ise gereksiz bulabilir. Bu noktada kullanıcıyı tatmin edebilecek farklı seçenekler hem belirli bir arayışta olan hem de bütçesi kısıtlı olabilecek müşteri gruplarının uygulamanıza yönelmesine yardımcı olabilir.

Influencer Marketing

Influencer marketing ya da influencer pazarlama, sosyal medya mecralarında profesyonel olarak içerik üreten ve halk arasında ‘fenomen’ olarak tanımlanan kullanıcılarla sponsorlu içerik anlaşmaları yapmak anlamına gelir. Eğer influencer dünyasına çok yakın değilseniz burada kişisel bakım, spor ya da sağlık uygulaması ya da medya düzenleme uygulaması yapmıyor olsanız da bu tür pazarlama yöntemini deneyebilirsiniz. Günümüz sosyal medya sisteminde profesyonel içeriklere sahip olan bir platform ya da uygulamada geniş kitlelere hitap eden yönler bulmak mümkün. Sosyal medya kanalına bir giyim markasının sponsorluğunu almış olan çok şık bir avukat bulabilirsiniz ya da diyet ürün sponsorluğu alan bir beslenme uzmanı. Kısaca yerel üretimi destekleyen, organik tarım ürünleri satışı ve nakliyesi ile ilgilenen bir uygulamanız da olsa bir eğitim veya kurs programı da sunuyor olsanız ürün ya da hizmetiniz için olumlu görüş bildirecek birilerini her zaman bulabilirsiniz.

Çok yeni bir pazarlama yöntemi olarak bu alanın riskleri de var. Sadece ünü ve isminden dolayı tercih edilen bir içerik üreticisi, ürününüze gerçekten ilgi duymuyorsa ve kitlesine hitap etmiyorsa sponsorlu içeriğin zorlukları ile yüzleşebilirsiniz. Bu nedenle markanızı temsil edecek kişiyi seçerken en tanınmış ve en popüler kişi olmasından önce, bu kişinin öncelikle ürün ya da hizmetinizi seveceğinden ve tavsiye edeceğinden emin olmalısınız. Influencer marketing alanında doğru kişileri seçerek, XXI. yüzyılın ilham rüzgarından yani başkalarının yaptıklarından etkilenen insanın tekrar etme kabiliyeti ve isteği, ürün ya da hizmetinize diğer yöntemlerin tümünden daha fazla kapı açabilir.

appSOFT ile Uygulama İçi Satın Alma İşlemleri Çok Daha Kolay

appSOFT sayesinde uygulamanız içerisinde kolay bir şekilde ürün ya da hizmet oluşturabilir ve satış yapabilirsiniz. Farklı uygulama mağazalarını tek bir uygulama üzerinden yönetebilmenizi sağlayan appSOFT ile yeni ürün ekleme, satış takibi ve stok yönetimini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye Ar-Ge merkezi tarafından geliştirilen appSOFT ile uygulamanız ve satışlarınızla ilgili analizler ve raporlar hazırlayabilir, edindiğiniz verilerle uygulamanızı daha iyi hale getirecek iyileştirmeler geliştirebilir, yeni kampanyalar ve promosyonlar oluşturabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: